Committee on Judicial Conduct

Type: Standing Committee
Established: 1978 (originally as the Committee on Judicial Responsibility and Disability)
Chair: Christine S. Gianopoulos, MPA

 Formerly known as the Committee on Judicial Responsibility and Disability, the Committee on Judicial Conduct receives, processes, and investigates complaints concerning alleged violations of the Code of Judicial Conduct by any judicial officer serving on the Maine Supreme Judicial Court, Superior Court, District Court, or any of the Probate Courts. The Committee consists of eight members- three judicial members, two attorney members, and three public members- as well as alternate members in each category.

Related website:  Committee on Judicial Conduct

Committee on Judicial Conduct Annual Report 2021 (PDF)

____________________________________________

Membership Roster

Membership effective April 4, 2023

Terms expire January 22, 2024
Christine S. Gianopoulos, MPA, of Greene (Chair)
Charles S. Smith, Jr., Esq., of Saco   

Terms expire March 1, 2025
Jon A. Haddow, Esq., of Bangor 
Cathy A. DeMerchant, of Vassalboro  

Term expires January 27, 2027
Charles B. "Chuck" Kruger, of Thomaston

Terms expire September 1, 2028
Hon. Maria Woodman, District Court Judge
Hon. Margot Joly, Franklin County Probate Judge

Term expires September 1, 2029
Hon. Harold L. Stewart II, Superior Court Justice

Alternate Public Members
Kenneth I. Marass, Esq., of Springvale (until March 1, 2025)
Kenneth W. Bowden, of Falmouth (until January 27, 2027)

Alternate Judicial Members:
Hon. Michael Dubois, Androscoggin County Probate Judge (until September 1, 2028)
Hon. Andrew Benson, District Court Judge (until September 1, 2028)
Hon. Deborah Cashman, Superior Court Justice (until September 1, 2029)

Executive Secretary: John M. McArdle, Esq.

Supreme Judicial Court Liaison: Associate Justice Andrew M. Horton